MeetToMatch

Nasıl kullanılır ve Sıkça Sorulan Sorular

MeetToMatch HAKKINDA

MeetToMatch nedir?

MeetToMatch, diğer katılımcılarla toplantılar planlamak, oturumlar planlamak ve ürün ve hizmetleri keşfetmek için kullanabileceğiniz bir B2B etkinlik platformudur.

Bu premium etkinlik ağı hizmeti, potansiyel iş ortaklarıyla şanstan ziyade seçim yoluyla tanışmanızı ve optimum etkinlik deneyimi yaşamanızı amaçlamaktadır.

Video konferans görüşmelerinde birçok potansiyel yeni iş ortağıyla tanıştığınız, ilginç oturumlardan ilham aldığınız ve diğer katılımcıların ürün ve hizmetlerine göz atabileceğiniz, önceden planlanmış çevrimiçi toplantılar ve oturumlarla dolu bir gün hayal edin.

MeetToMatch nasıl çalışır?

İş biletinizi satın aldıktan sonra MeetToMatch erişiminizi alacaksınız. Katılımcılara, oturumlara ve ürünlere göz atmak, programınızı yönetmek ve çevrimiçi veya yerinde toplantılarınızı planlamak için çevrimiçi MeetToMatch platformunu kullanın.

MeetToMatch, toplantı ortaklarını stant, masa veya buluşma noktası gibi bir konuma veya bir video konferans aracına doğrudan bağlayan, tamamen test edilmiş, kullanımı kolay bir platform sunar. Platformlar arasında geçiş yapmak, farklı saat dilimlerini dikkate almak ve toplantı konumlarını veya toplantı ortaklarınıza bağlantılar sağlamakla uğraşmayın, MeetToMatch bunu sizin için yapar.

SIK SORULAN SORULAR

MeetToMatch

MeetToMatch’te oturum açtığımda e-postam/şifrem yanlış görünüyor. Ne yapmam gerekir?

E-posta adresiniz yanlışsa, kaydolmak için hangi e-posta adresini kullandığınızı kontrol edin ve bu adresi kullanarak giriş yaptığınızdan emin olun. Parolanız çalışmıyorsa, yanlışlıkla arkasına boş bir alan kopyalayıp kopyalamadığınızı kontrol edin. Parolanızı bulamıyorsanız, spam/önemsiz klasörünüzü kontrol edin. Orada da bulamazsanız, [email protected]’u beyaz listeye alın, yeni bir şifre isteyin, gelen kutunuzu ve spam klasörünüzü tekrar kontrol edin. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, [email protected] ile iletişime geçin.

MeetToMatch toplantı yöneticisine nasıl giriş yapabilirim/nasıl erişebilirim?

https://www.meettomatch.com adresine gidin, “oturum aç” düğmesini tıklayın ve etkinliğinizi seçin. E-posta adresinizi ve şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz (şifre e-posta ile gönderebilir veya oturum açma sayfasından yeni bir şifre isteyebilirsiniz). Ayrıca toplantı yöneticisine giriş yapmak için iOS veya Android uygulamamızı kullanın.

Toplantılarımı planlamaya ne zaman başlayabilirim?

MeetToMatch platformuna eriştikten hemen sonra toplantı planlamaya başlayabilirsiniz. Etkinliğe daha yakın bir zamanda yenileri kayıt olacağından, katılımcı listesini düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

Projemi/ürünümü nasıl eklerim?

Projenizi/ürününüzü eklemek için profilinize gidin ve altındaki ‘yeni ürün ekle’ düğmesini tıklayın. Bir başlık, resim, bilgi, bağlantı ve isteğe bağlı olarak bir YouTube veya Vimeo videosu ekleyin. Bitirdiyseniz, durumun “görünür” olarak ayarlandığından ve projenizin/ürününüzün kaydettikten sonra “Vitrin” altında görüneceğinden emin olun.

Şirket profilimizi nasıl güncelleyebilirim?

Bilgilerinizi güncellemek için “profilim”e gidebilir ve mavi “düzenle” düğmesini tıklayabilirsiniz. Şirket profilinizi MeetToMatch kullanan iş arkadaşlarınızla paylaştığınızı unutmayın, böylece profilinizin sağ tarafında değiştirdiğiniz her şey onların profillerinde de değişecektir. Şirketinizdeki pozisyonunuzu netleştirmek için ‘Aradığınızı ve sizinle toplantı planlama nedenlerini burada açıklayın’ metin alanını kullanabilirsiniz.

Profil resmimi ve kullanıcı bilgilerimi nasıl ayarlarım?

Bilgilerinizi güncellemek için “profilim”e gidebilir ve mavi “düzenle” düğmesini tıklayabilirsiniz. Resimlerinizi yükleyebilir veya sürükle ve bırak özelliğini kullanabilirsiniz. Profil bilgilerinizi düzenledikten sonra ‘kaydet’i tıklayın.

Saat dilimimi nasıl değiştiririm?

Saat diliminizi “Profilim” altındaki “Ayarlar” bölümünden değiştirebilirsiniz. Sistem, etkinliğin varsayılan saat dilimini ve etkinliğin saat diliminizdeki saatlerini size gösterecektir.

Çalışma saatlerimi nasıl ayarlayabilirim?

İlk kez oturum açtığınızda saat diliminizi ve çalışma saatlerinizi seçin veya başka bir zamanda ayarlamak için “Profilim”in altındaki “Ayarlar”a gidin. Sistem size etkinliğin hangi saat diliminde olduğunu, sizin saat diliminizde saatin kaç olduğunu ve seçmiş olduklarınızın hangi saatlerde müsait olduğunu gösterecektir. Mesai saatlerinizin dışındaki saatler programınızda görünmeyecek ve kişiler o saatlerde toplantı rezervasyonu yapamayacak.

Birden çok zaman dilimini engellemenin kolay bir yolu var mı?

Ayarlarınızda çalışma saatlerinizi seçerek (diğer tüm saatler otomatik olarak engellenecektir) veya tarihlerin yanındaki veya belirli bir zaman dilimindeki kilit simgesine tıklayarak zaman dilimlerini engelleyebilirsiniz. Tarihin yanındaki kilide tıklarsanız o günkü tüm zaman dilimleri bloke olur. Ardından, toplantı yapmak istediğiniz zaman dilimlerinin blokesini her bir zaman diliminde bulunan kilit simgesine tıklayarak ayrı ayrı kaldırabilirsiniz. Bu, birçok zaman dilimini aynı anda engellemenin en hızlı yoludur. Bir zaman aralığında kilit simgesine tıklarsanız, bir açıklama girebileceğiniz (ör. ‘Öğle Yemeği’) bir açılır pencere görünür, ancak hiçbir şey girmeniz gerekmez, ayrıca bir slotu engellemek için ‘Tamam’a da tıklayabilirsiniz.

Toplantı isteği göndermenin yanı sıra başka bir kullanıcıyla nasıl iletişim kurabilirim?

Onaylanmış bir toplantınız varsa, Kontrol Panelinizde bulabileceğiniz ‘Katılımcılardan gelen mesajlar’ gelen kutusundan diğer kullanıcıya mesaj gönderebilirsiniz. Bir toplantı talebi aldıysanız, diğer kullanıcıyla da gelen kutusu aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. Diğer kullanıcı, siz onlarla iletişime geçtikten sonra size mesaj gönderebilir. Onaylanmış bir toplantınız yoksa mesaj gönderemezsiniz.

Belirli bir zaman diliminde kimin müsait olduğunu nasıl görebilirim?

Özel olarak o zamandaki bir toplantıyı ayırtmak için bir zaman aralığına tıklayabilirsiniz. Katılımcı listesini göreceksiniz, ancak sadece o anda müsait olan katılımcılar listede olacak.

Toplantımı, aynı zamanda MeetToMatch’te olan bir iş arkadaşıma nasıl aktarırım?

Kontrol Panelindeki gelen/bekleyen istekler veya onaylanmış toplantılar düğmesine tıklayarak veya programınızdaki toplantıya tıklayarak toplantı ayrıntılarına gidin. Toplantıyı bir meslektaşınıza aktarmak için “yeniden planla” düğmesini kullanın. Toplantı zaten onaylanmışsa, zaman aralığını değiştirmezseniz toplantı onaylanmış olarak kalacaktır. Zaman dilimini de değiştirirseniz, karşı tarafın toplantıyı yeniden onaylaması gerekir.

Rezerve edilmiş bir toplantıyı nasıl değiştiririm/iptal ederim?

Kontrol Panelindeki “onaylanmış toplantılar” düğmesini tıklayarak veya programınızdaki toplantıyı tıklayarak toplantı ayrıntılarına gidin. Ardından toplantıyı iptal etmek için ‘iptal’ düğmesini veya toplantıyı farklı bir tarihe/saate yeniden planlamak veya toplantıyı bir meslektaşınıza aktarmak için ‘yeniden planla’ düğmesini kullanın.

Toplantı yapacağım kişinin iletişim bilgilerini nerede bulabilirim?

Onaylanmış bir toplantınız varsa, toplantı yaptığınız kişinin e-posta adresi ve telefon numarası profilinde gösterilir. Ayrıca, Gösterge Tablonuzda bulunan ‘Katılımcılardan Gelen Mesajlar’ gelen kutusu aracılığıyla onlara mesaj gönderebilirsiniz. Toplantı ortağınız toplantı yerinizde yoksa, hızlı bağlanmak için onları arayabilir veya mesaj atabilirsiniz.

Toplantımın yerini nerede bulabilirim?

Toplantılarınızın konumu, ister “masa 8” gibi fiziksel bir konum, isterse sanal bir konum (bir video konferans aracına bağlantı) olsun, programınızda her zaman belirtilir. Sanal toplantılarınızın bağlantısı, toplantınız başlamadan önce Kontrol Panelinde görünür. Ayrıca etkinlik günlerinde tüm toplantılarınızın ve konumlarının bir özetini e-postanızda alacaksınız.

Meslektaşım toplantıya nasıl katılabilir?

Oflline Gündeminizi iş arkadaşınızla paylaşın (MeetToMatch’te programınızın altındaki ‘gündemimi e-posta ile gönder’ düğmesini bulun), böylece ne zaman nereye gideceklerini bilsinler. Çoğu toplantı masasında 4 kişiye kadar yer vardır, böylece her iki taraf da bir iş arkadaşı getirebilir. Online Toplantı ayrıntılarında bulunan video URL’sini paylaşın veya tüm programınızı iş arkadaşınızla paylaşın (MeetToMatch’te programınızın altındaki ‘gündemimi e-posta ile gönder’ düğmesini bulun). Bir toplantı URL’si “meettomatch.com” içeriyor mu? O zaman iş arkadaşınızın o toplantıya katılmak için bir hesabı olması gerekir.

Online toplantımın düğmesi görünmüyor, ne yapabilirim?

Doğru saat dilimini seçtiğinizden emin olmak için saat dilimi ayarlarınızı iki kez kontrol edin. Düğme, toplantınız başlamadan yalnızca 30 dakika önce görünür, bu nedenle saat diliminiz beklediğinizden bir saat sonraya ayarlandıysa, henüz bir düğme olmayacaktır. Ayrıca, toplantı saatinizden 30 dakika önce mi yoksa daha erken mi olduğunu kontrol edin. Saat diliminiz doğruysa ve hâlâ göremiyorsanız, [email protected] adresine acil bir e-posta gönderin ve görüştüğünüz kişiye Skype kimliğiniz veya Google Hangouts bağlantısı gibi sizinle iletişim kurmanın alternatif bir yolunu bildiren bir mesaj gönderin.

Varsayılan 8×8 platformundan başka bir video konferans teknolojisi seçebilir miyim?

Etkinlik organizatörü bunu etkinleştirdiyse, profil ayarlarınıza gidebilir ve Zoom veya Skype gibi mevcut alternatiflerden birini seçebilirsiniz. Başka bir video konferans platformu seçtikten sonra, kişisel Zoom bağlantınızı veya Skype kullanıcı adınızı ekleyebileceğiniz yeni bir alan görünecektir. Ücretsiz bir Zoom hesabı kullanıyorsanız, bağlantının çalışması için bir şifre içermesi ZORUNLUDUR (URL’nizde bir ‘pwd=’ varsa, sorun yok).

Videom çalışmıyorsa ne yapmalıyım?

Videonuz çalışmıyorsa, tarayıcınızı kapatıp tekrar açmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, başka bir tarayıcı/gizli tarayıcı deneyin. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, genellikle MeetToMatch profilinizde farklı bir video konferans aracına geçebilir veya bir alternatif önermek için diğer kişiyle iletişime geçebilirsiniz.

Online toplantım sırasında yavaş bir bağlantım var, bunu geliştirmek için ne yapabilirim?

Senkronizasyonu kapatın: senkronizasyon, çok fazla bant genişliği hızı alabilir. Aynı anda gerçekleşen güncelleme/indirme olup olmadığını kontrol edin. Sorun bu değilse, video konferans aracınızın ayarlarından gelen ve giden video kalitenizi düşürün.

Online toplantılarım için hangi tarayıcıyı kullanmalıyım?

Varsayılan video konferans aracı olan 8×8’i kullanırsanız, desteklenen tarayıcılar Google Chrome, Mozilla Firefox, Edge ve Safari’dir. Safari’de 8×8 görüntülü toplantılar, web sitesi izlemenin kapatılmasını gerektirir. Diğer tarayıcılar da işe yarayabilir, ancak deneyiminiz ideal olmayabilir, Google Chrome’u kullanarak en iyi deneyimi elde edersiniz, bu nedenle bunu kullanmanızı öneririz.

8×8’de sanal bir toplantı sırasında ekranımı nasıl paylaşabilirim?

‘Ekran paylaşımı’ butonuna tıklayarak ekranınızı paylaşabilirsiniz. Sesi de paylaşmak için açılır penceredeki seçeneği belirleyin. Yayınınızın kalitesini kaybetmemek için bunun yerine sohbeti kullanarak trailer/demonuzun bağlantısını paylaşmanızı öneririz. Bu arada, bir ekran paylaşımı sırasında kameranızı da paylaşmak için, web kameranızı açmak için ekranınızın altındaki kamera simgesine tıklayın.

Online toplantımı mobil cihazımda yapabilir miyim?

8×8 Meet uygulamasını Google Play veya App Store’dan indirirseniz mümkündür ancak ekran paylaşımının telefon üzerinden yapılamayacağını ve paylaşılan bir sunumda bilgilerin okunmasının zor olacağını unutmayın, bu nedenle laptop veya pc kullanmanızı tavsiye ederiz.

Online etkinlikler sırasında diğer katılımcılarla nasıl bağlantı kurabilirim?

Etkinlik bunu destekliyorsa, bir topluluğa katılarak toplantılarınız arasında diğer katılımcılarla takılabilir ve ağ kurabilirsiniz. Bu örneğin bir Discord sunucusu olabilir. Varsa MeetToMatch Kontrol Panelinize bir düğme eklenecektir.

Online toplantılar için kurulumumu nasıl test edebilirim?

Kurulumunuzu, sesinizi ve videonuzu test etmek için varsayılan video konferans aracına buradan bağlanabilirsiniz: http://8×8.vc/meettomatch/checkyourtech

Online toplantımın bağlantısını nerede bulabilirim?

Oturum/görüntülü görüşme bağlantısı, oturumun/toplantının başlamasından 30 dakika önce Kontrol Panelindeki ‘Sonraki toplantılarınız’ listenizde görünecek ve oturum/toplantının başlamasından 15 dakika sonra kaybolacaktır. Bağlantıları kişisel programınızda ve Program sekmesinde de bulabilirsiniz.

Programımdaki en son değişikliklerden nasıl haberdar olabilirim?

Toplantı yöneticisinde kişisel programınızdaki en son değişiklikleri kontrol etmek için etkinlik sırasında MeetToMatch’te oturum açın. Programınızı kontrol etmek için iOS veya Android uygulamamızı da kullanabilirsiniz.

Platformdaki yıldız derecelendirmesi nasıl çalışır?

Yüksek bir yıldız derecelendirmesine sahip olmak, toplantı isteğinize yanıt verme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Aşağıdakileri yaparak bir yıldız alırsınız: Yıldız 1: Bir logo ve resim içeren profilinizi tamamlayarak Yıldız 2: Başkalarına toplantı istekleri göndererek Yıldız 3: Onaylanmış toplantılar aldığınızda Yıldız 4: Kayıt olan yeni katılımcıları kontrol etmek için düzenli aralıklarla geri dönün